انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم اعدام در ماه حرام

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام...
سلامتی و ظهور مهدی موعود آقا امام زمان (عج) صلوات
آیا اجرای حکم قصاص در ماه حرام درست است و اشکال ندارد؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)
 
جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
و السلام علی عبادالله الصالحین و علیکم و رحمةالله
وقت بخیر و تشکر از اعتمادتان به «سایت انهار»
بزرگوار:
قبل از پاسخ به سؤال شما درباره اینکه آیا در ماه حرام هم می شود فردی را اعدام کرد یا نه؟ لازم می دانم نکته ای را متذکر شوند به اینکه یکی از قوانین ارزشمند و حیات بخش اسلام حکم قصاص است و در قرآن کریم در سوره بقره آیه ۱۷۹ حکم قصاص را سبب حفظ حیات جامعه دانسته است.
قرآن می فرماید: وَلَكُمْ فِي الْقِصَاصِ حَيَاةٌ يَا أُولِي الْأَلْبَابِ لَعَلَّكُمْ تَتَّقُونَ. یعنی اى خردمندان در قصاص زندگانى و حیات است باشد كه به تقوا گراييد.
پس وقتی خداوند قصاص را سبب حیات و زندگى می داند معلوم می شود که هدف از قصاص؛ اعدام نیست، بلکه هدف زندگی و حیات است و هدف تحکیم امنیت جانی افراد در جامعه است. زیرا برخی به حکم قصاص اشکال می گیرند و می گویند با قصاص جان یک نفر دیگر هم نیز گرفته می شود در حالی که رأفت و رحمت بر انسانیت اقتضا مى ‏کند جانی قصاص نشود.
و پاسخ این ایراد این است که: بله و لکن هر رأفت و رحمتى پسندیده و صلاح نیست و هر ترحمى فضیلت شمرده نمى ‏شود، چون بکار بردن رأفت و رحمت، در مورد جانى قسى القلبی که کشتن انسانی برایش مثل آب خوردن است ظلم و ستم به دیگری است.

شهید مطهری در مجموعه آثار، ج۲۲، ص ۷۴۹، چاپ انتشارات صدرا، در ذیل آیه می فرماید: «کشتن اینچنین را، کشتن و اماته و میراندن تلقى نکنید، این را حیات و زندگى تلقى کنید، ولى نه حیات این فرد، حیات جمع یعنى با قصاص یک نفر متجاوز، حیات جامعه و حیات افراد دیگر را حفظ کرده ‏اید.

شما اگر جلو قاتل را نگیرید {و با قصاص مجازاتش نکنید}، فردا او یک نفر دیگر را خواهد کشت، و فردا دهها نفر دیگر پیدا مى ‏شوند و دهها نفر دیگر را خواهند کشت. پس این را کم شدن افراد جامعه تلقى نکنید، حفظ بقاى جامعه تلقى کنید؛ این را میراندن تلقى نکنید، زندگى تلقى کنید؛ یعنى قصاص معنایش دشمنى کردن با انسان نیست، دوستى کردن با انسان است». یاحقّ.
شماره دفتر مرجع تقلید بزرگوارتان جهت سؤال و کسب تکلیف.
حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه) درقم: ۶۶۶ ۴۶ ۳۷۷ - ۰۲۵
حضرت آیةالله العظمی سیستانی (مدّظلّه) در قم: ۵ ۱۴۱ ۴ ۳۷۷ - ۰۲۵

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -