انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم اکلیل باقی مانده در بدن پس از غسل مرجع تقلید آیةالله العظمی سیستانی

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام. اگر پس از غسل و خواندن نماز متوجه شویم ک مقدار کمی اکلیل از لاک روی ناخنمان بوده است غسل چه حکمی دارد آیا باطل است؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)
 

جواب:بسم الله الرحمن الرحیم
سلام علیکم و رحمة الله
وقت بخیر و تشکر از اعتمادتان به سایت انهار
مطابق با فتوای اکثر مراجع عظام تقلید؛ اگر اکلیل مانع رسیدن آب به بدن شده باشد غسل باطل است است و لذا باید مانع را برطرف کرد و مجدداً غسل کرد البته اگر اکلیل در سمت چپ بدن باشد پس از رفع مانع، همان قسمت را به نیت غسل آب بگیرید و غسل صحیح می شود و اگر مانع در سمت راست باشد پس از رفع مانع و شستن آن قسمت از سمت راست به نیت غسل، سمت چپ را باید به نیت غسل به طور کامل شستشو دهید اما مطابق با فتوای حضرت آیةالله سیستانی پی از رفع مانع {چه سمت راست باشد و چه سمت چپ} همان مقدار را به نیت غسل شستشود دهید و غسل صحیح میشود.

البته نماز های خوانده شده باید مجدداً اعاده شوند. والله عالم. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -