انهار
انهار
مطالب خواندنی

آیا باید غسل کنم؟ مرجع تقلید: آیةالله العظمی سیستانی

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال به نام خدا و با سلام. همیشه بعد از ادرار مایع لزجی که معمولا حالت چسبناکی دارد از من خارج میشود لذا مرتب آبکشی میکنم همچنین چند بار بعد ازخواب یکی دو قطره مایع سفید در لباس زیرم دیده ام که بعدا متوجه شده ام و شک کرده ام به جاهای دیگر هم سرایت کرده باشد و نمی دانم ایا ترشحات پاک است یا منی هست که بدانم آیا باید غسل کنم یا خیر. خواهشاً کاملاً توضیح بدهید
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)
 
جواب:مطابق با فتوای حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله) در رساله معظم له مسأله 345 : اگر رطوبتی از مرد خارج شود و نداند منی است یا بول یا غیر اینها، چنانچه با شهوت و جستن بیرون آمده و بعد از بیرون آمدن آن بدن سست شده، آن رطوبت حکم منی را دارد، و اگر هیچ یک از این سه نشانه یا بعضی از اینها را نداشته باشد، حکم منی را ندارد. ولی در مریض لازم نیست آن رطوبت با جستن بیرون آمده باشد، و در موقع بیرون آمدن بدن سست شود، بلکه اگر با شهوت بیرون آید در حکم منی است.
با وجود این مسأله واضح از حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله) جایی برای وسواس و آبکشی های بی مورد و اسراف آب باقی نمی ماند. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -