انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم موارد تجافی (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال کاربرد تجافی در سه جا است این سه جا کجا هست؟ لطفا با توضیحات کامل ارائه شود.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ تجافی در كلمات فقها در سه مورد در نماز به كار رفته است: (1) در حال رکوع (2) در حال سجود (3) در حالت نشستن مأموم هنگام تشهّد امام.
تجافى در رکوع به باز كردن دستها همچون دو بال گشوده، در سجود به بلند كردن شكم از زمین و قرار دادن دستها همچون دو بال گشوده و در حال تشهّد امام به بلند كردن مأموم زانوهاى خود را از زمین و بر سینه پا نشستن و گذاشتن انگشتان دست بر زمین تحقّق مى‌یابد.
در روایات و به تبع آن در كلمات فقها از تجافى در ركوع و سجود به «تخوّی» و «تجنیح» نیز تعبیر شده است.
فقها از این عنوان در باب صلات سخن گفته‌اند.
احکام تجافی
تجافى در رکوع و سجود براى مرد مستحب است. البتّه تجافى به معناى بلند كردن شكم از زمین در حال سجده از دیدگاه برخى واجب است.
هرگاه مأموم در ركعت دوم یا آخر نماز به امام اقتدا كند، هنگام تشهّد امام عمل تجافى را انجام مى‌دهد. در استحباب یا وجوب آن بر مأموم اختلاف است.
ظاهر كلمات بیشتر فقها استحباب آن است.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -