انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم نماز با غسل جنابت و بدون وضو (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال آیا بعداز انجام غسل جنابت میتوان بدون وضو نماز های واجب را بجا آورد؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ با غسل جنابت میتوان نماز خواند و نباید وضو گرفت.
البته مراجع عظام شیعه درباره کفایت غسل جنابت از وضو اختلافی ندارند. بلکه بسیاری از آنان در این‌باره ادعای اجماع فرموده‌اند.
افزون بر این، مشهور فقها با غسل جنابت وضو را نامشروع می‌دانند و کتاب الذکری آن را به اصحاب نسبت داده و کتاب المنتهی از آن به (عندنا) تعبیر کرده است.
مرحوم آیةالله العظمی خوئی (قدّس سرّه) نیز وضو با غسل جنابت را بدعت و حرام دانسته است.
البته مرحوم شیخ طوسی (قدّس سرّه) در التهذیب به استحباب وضو همراه با غسل جنابت فتوا داده است. وی در این‌باره به دو روایت استناد کرده که بر تقیه حمل شده است. والله عالم.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -