انهار
انهار
مطالب خواندنی

روزه گرفتن در کشور فنلاند

بزرگ نمایی کوچک نمایی
{حکم روزه گرفتن در کشور فنلاند که تقریباً 21 ال 22 ساعت باید روزه گرفت؛ مطابق با فتاوای برخی از مراجع عظام}
حضرت آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدظله):
اگر طاقت و تحمل دارید گرفتن روزه واجب است. ولی اگر طاقت ندارید هر روز به مقدار مسافت شرعی مسافرت کنید یعنی اندازه 22 کیلومتر از شهر خارج شوید و روزه خود را باز کنید و برگردید و بعدا قضای روزه را بگیرید.
حضرت آیةالله العظمی سیستانی (مدظله):
روزه گرفتن در هر صورت واجب هست ولی اگر واقعاً توان و تحمل روزه گرفتن در روزهای بلند آنجا مقدورتان نباشد روزه واجب نیست ولی قضای آن را در زمانی که مقدورتان شد بگیرید و اگر برای قضا کردن روزه هم چنین عذری باشد و مقدور نباشد قضا هم ساقط میشود و فقط برای روزها فدیه بدهید و البته قیمت فدیه و کفّاره یکسان هست.
حضرت آیةالله العظمی وحیدخراسانی (مدظله):
روزه گرفتن در هر صورت واجب هست ولی اگر واقعاً توان و تحمل روزه گرفتن در روزهای بلند آنجا را ندارید و صدمه می بینید احتیاطا برای اینکه مرتکب معصیت نشوید هر روز قبل از ظهر به مسافت شرعی مسافرت کنید یعنی اندازه 22 کیلومتر از شهر خارج شوید و روزه خود را باز کنید و برگردید و بعدا قضای روزه را بگیرید.
حضرت آیةالله العظمی صافی گلپایگانی (مدظله):
واجب هست روزه بگیرد ولی اگر با روزه گرفتن خوف ضرر و مشقّت غیر قابل تحمل و یا خوف بیماری هست واجب نیست روزه بگیرد ولی باید بعداً در روزهای کوتاه در فنلاند یا جائی که بتواند روزه بگیرد روزه های خود را قضا کند.
حضرت آیةالله العظمی مکارم شیرازی (مدظله):
باید مطابق با افق کشورهای نزدیک اطراف که روزه اش در زمان کمتری هست عمل کنید و روزه بگیرید.
حضرت آیةالله العظمی سبحانی (مدظله):
اگر طاقت دارید و صدمه نمی بینید واجب است روزه ها را بگیرید ولی اگر طاقت ندارید و صدمه می بینید احتیاطا برای اینکه مرتکب معصیت نشوید هر روز قبل از ظهر به مسافت شرعی مسافرت کنید یعنی اندازه 23 کیلومتر از شهر خارج شوید و روزه خود را باز کنید و برگردید و بعدا قضای روزه را بگیرید.
{توضیح اینکه قضای روزه های خود را می توانید در زمانی که شب ها بلند می شود و روزه ها کوتاه می شود بجا آورید}.
پاسخ سؤالها از دفاتر مراجع معظّم (حفظهم الله تعالی)

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -