انهار
انهار
مطالب خواندنی

گفتن سلام بی جا و سجده سهو (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال اگر در نماز سه رکعتی در رکعت دوم تشهد وسلام را بگوییم ودر حین گفتن یا بعد از تمام شدن متوجه شویم که رکعت دوم هستیم ایا نماز باطل است یا می توانیم ادامه دهیم؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ نمازتان باطل نمیشود و باید ادامه دهید و پس از نماز فقط باید دو سجده سهو بجا آورید.
مطابق با فتوای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در توضیح المسائل معظّم له در مساله 1099ـ براى چند چیز بنابراحتیاط واجب باید بعد از نماز دو سجده سهو به جا آورد:
1ـ کلام بى جا، یعنى سهواً به گمان این که نماز تمام شده حرف بزند.
2ـ سلام بى جا، یعنى مثلاً در رکعت دوم نماز چهار رکعتى سلام بدهد.
3ـ سجده فراموش شده.
4ـ تشهّد فراموش شده.
5ـ به جاى ایستادن سهواً بنشیند، یا به جاى نشستن برخیزد.
6ـ در شکّ میان چهار و پنج بعد از سجده دوم واجب است نماز را تمام کند، بعداً دو سجده سهو بجا آورد و براى کم و زیاد کردن غیر اینها سجده سهو مستحبّ است.
=====
در مساله 1105ـ دستور سجده سهو به ترتیب زیر است:
بعد از نماز بلافاصله نیّت سجده سهو مى کند و بعد به سجده مى رود و مى گوید: «بِسْمِ اللّهِ وَ بِاللّهِ اَلسَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا النَّبِىُّ وَ رَحْمَهُ اللّهِ وَ بَرَکاتُهُ» سپس سر از سجده بر مى دارد و مى نشیند، دوباره به سجده مى رود و همان ذکر را مى گوید و بعد از آن که سر از سجده برداشت تشهّد مى خواند و سلام مى دهد و احتیاط آن است که در تشهّد به مقدار واجب اکتفا کند و تنها به سلام آخر قناعت نماید. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -