انهار
انهار
مطالب خواندنی

تشکیل چند نماز جمعه و عیدین (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال لطفا نظر مراجع عظام را در مورد دو سؤال زیر بیان کنید:
1- حکم برگزاری نماز عید فطر (در فاصله های کمتر از 6 کیلومتر) همزمان با اقامه نماز توسط نماینده ولیّ فقیه یا امام جمعه چیست؟
2- حکم نماز عید فطر کسانیکه (امام و ماموم) نماز را (در فاصله های کمتر از 6 کیلومتر) اقامه میکنند چیست؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 

جواب: سلام علیکم؛ مطابق نظر مراجع عظام تقلید، اگر در جایی نماز جمعه اقامه شود؛ در فاصله‏اى کمتر از یک فرسخى آن نباید نماز جمعه دیگرى منعقد شود. (بنابراین، اگر در فاصله کمتر نماز جمعه برگزار شود، هر کدام که زودتر شروع کند نمازشان صحیح و هرکدام دیرتر شروع کنند نمازشان باطل است و اگر هر دو با هم و در یک لحظه تکبیرة الاحرام بگویند نماز هردو باطل است).
فتاوای برخی از مراجع عظام در خصوص مقدار فاصله بین دو نماز:
1- آیةالله العظمی امام خامنه ای (مدّظلّه): اگر بین محل برگزارى نماز جمعه یک فرسخ شرعى فاصله باشد، مانع ندارد.‏‏
2- آیةالله العظمی سیستانی (مدّظلّه): باید بین اقامه دو نماز جمعه حداقل یک فرسخ فاصله باشد.
3- آیةالله العظمی مکارم شیرازی (مدّظلّه): فاصله دو نماز جمعه باید کمتر از یک فرسخ نباشد که اگر در کمتر از یک فرسخ دو نماز جمعه خوانده شود نماز اوّلى صحیح و دومى باطل است.
4- آیةالله العظمی فاضل لنکرانی (قدّس سرّه): کمترین فاصله بین دو نماز جمعه باید یک فرسخ باشد و یک نماز جمعه در یک شهر بخوانند کافی است و نماز جمعه و جماعت برای اجتماع مردم است و اگر کاری موجب تفرقه شود جایز نیست.
5- آیةالله العظمی صافی گلپایگانی (مدّظلّه): چنانچه فاصله ی دو محل از طریق متعارف یک فرسخ یا بیشتر باشد اقامه ی نماز جمعه بلامانع است.
=====
البته حکم مذکور فقط شامل نماز جمعه هست و شامل نماز عیدین نمیشود، اما مطابق فرمایشات برخی از مراجع عظام؛ نماز جمعه و جماعت برای اجتماع مردم است و اگر کاری موجب تفرقه شود جایز نیست.

شایسته هست اعزّه محترم روحانی در هرکجای کشور عزیزمان هستند بخاطر تقویت هرچه بیشتر وحدت و شکوه مؤمنین خصوصاً نظام مقدس جمهوری اسلامی و ناامید کردن دشمنان طمعکار از خود و نیز مرعوب ساختن دشمنان، از تشکیل اجتماعات دیگر (برای نماز عیدین) و تک محوری پرهیز کنند. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -