انهار
انهار
مطالب خواندنی

حکم قیام بیجا در نماز (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال اگر در رکعت آخر نماز در حال قرائت ذکر تشهد بلند شویم و پس از متوجه شدن بشینیم،آیا ذکر تشهد را باید از ادامه آن قرائت کرد یا اینکه دوباره از ابتدا باید شروع کرد؟ و اگر به رکوع رفته باشیم تکلیف چیست؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ مطابق با فتوای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی (مدظله) در کتاب رساله توضیح المسائل معظّم له در مساله 1099ـ «براى چند چیز بنابر احتیاط واجب باید بعد از نماز دو سجده سهو به دستورى که گفته مى شود به جا آورد:
1ـ کلام بى جا، یعنى سهواً به گمان این که نماز تمام شده حرف بزند.
2ـ سلام بى جا، یعنى مثلاً در رکعت دوم نماز چهار رکعتى سلام بدهد.
3ـ سجده فراموش شده.
4ـ تشهّد فراموش شده.
5ـ به جاى ایستادن سهواً بنشیند، یا به جاى نشستن برخیزد.
6ـ در شکّ میان چهار و پنج بعد از سجده دوم واجب است نماز را تمام کند، بعداً دو سجده سهو بجا آورد و براى کم و زیاد کردن غیر اینها سجده سهو مستحبّ است.»
بنابر مسأله فوق الذکر لازم هست نمازگزار اگر در حال قیام هست بنشیند و اگر تشهد را خوانده سلام نماز را بگوید و پس از سلام سجده سهو نیز بخاطر ایستادن بی جا انجام دهد.
اما اگر به رکوع رفت و متوجه شد نمازش باطل هست؛ زیرا رکوع رکن هست و طبق مساله 939 «رکوع از واجبات رکنى است که اگر ترک شود یا در یک رکعت دو رکوع یا بیشتر به جا آورد نماز باطل است خواه عمداً باشد یا از روى سهو و فراموشى» نمازش باطل هست و لازم هست نماز مجدداً اعاده شود. یاحقّ.

  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -