انهار
انهار
مطالب خواندنی

تردید در تشخیص درست قبله (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال باعرض سلام وخسته نباشید. دو ماهی میشودکه مابه خانه ای جدیداسباب کشی کرده ایم و صاحبخانه قبلی هم در دسترس نیست که جهت قبله را سوال کنیم اما یکی از همسایه ها سوال کردیم اما جهت قبله ای که میگوید با آن جهتی که قبله نمای تلفن همراه مشخص کرده تقریبا 45 درجه مغایرت دارد اما مطمئن نیستم که قبله نمای گوشی درست جهت یابی میکند یا خیر اگردرست است تکلیف نمازهای خوانده شده چیست؟ آیا میشود به حرف همسایه ها اکتفا کرد یا خیر؟ باتشکر
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 

جواب: سلام علیکم؛ لازم هست با قبله نمای مطمئن جهت قبله را پیدا کنید و اگر پس از تشخیص درست قبله نمازها بر خلاف جهت درست قبله خوانده شده لازم هست نمازها قضا شوند.
برخی از فتاوای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله) در باره قبله:

مساله 720ـ براى تعیین قبله راههاى زیادى وجود دارد: نخست کوشش کند تا یقین حاصل نماید و نیز مى تواند به گفته دو شاهد عادل و یا یک فرد مورد اطمینان که از روى نشانه هاى حسّى شهادت مى دهد و یا به قول کسى که از روى قاعده علمى قبله را مى شناسد و محلّ اطمینان است عمل کند و اگر اینها ممکن نشد باید به گمانى که از محراب مسجد مسلمانان یا قبرهاى آنان یا از راههاى دیگر پیدا مى شود عمل نماید.
مساله 721ـ قبله نماهاى معمولى در صورتى که سالم باشد از وسایل خوب براى شناخت قبله است و گمان حاصل از آن کمتر از گمان از راههاى دیگر نیست، بلکه غالباً دقیق تر است.
مساله 722ـ به گفته صاحب منزل یا مسوول یک مسافرخانه و مانند آن در صورتى که فرد بى مبالات نباشد مى توان اعتماد کرد.
مساله 723ـ هرگاه راهى براى پیدا کردن قبله وجود نداشته باشد و قبله در میان چهار سمت مختلف مردّد شود یک نماز به یک طرف کافى است، ولى احتیاط مستحبآن است که چهار نماز به چهار طرف بخواند و هرگاه در سه طرف یا دو طرف احتمال وجود قبله را مى دهد فقط به سمت آنها نماز بخواند. یاحقّ.



  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.



کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -