انهار
انهار
مطالب خواندنی

آبجو(آیت الله العظمی مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی

آبجو(آیت الله العظمی مکارم)

 تهیه ماءالشعیر از مواد مشکوک به الکل

سوال:یک واحد تولیدى در نظر دارد نسبت به تولید ماء الشعیر از موادّ اوّلیّه عصاره یا پودر وارداتى اقدام نماید. با توجّه به این که در مراحل تهیّه موادّ اوّلیّه فوق، این احتمال وجود دارد که اوّل الکل وجود داشته، و بعداً طىّ مراحلى الکل آن گرفته شده، آیا تولید ماء الشعیر از موادّ فوق جایز مى باشد؟

پاسخ: هرگاه وجود الکل در آن در مراحل اوّلیّه باشد، (به این معنا که نخست مبدّل به یک مایع مست کننده شود، سپس الکل آن را با حرارت یا مانند آن بگیرند) اشکال دارد. و اگر چنین نیست، یا مست کننده بودن آن مشکوک است، مانعى ندارد.

ماء الشعیری که مست کننده نیست

سوال:لطفا نظرتان را در مورد ماءالشعیری که از خارج کشور وارد ایران می شود و بر روی آن ذکر شده است ((بدون الکل)) و خاصیت مست کنندگی هم ندارد چیست ؟ ماءالشعیر دارای شماره ثبت داخل کشور است .ولی چیزی که باعث شک می شود ، این شرکت در تهیه مشروبات الکلی نیز فعالیت دارد .

پاسخ: هرگاه بدون الکل باشد اشکالی ندارد.

مخمر آبجو

 حکم مخمر آبجو

سوال:آیا مخمر آبجو که به صورت پودر می باشد و به هیچ وجه هم مسکر نیست، حکم آبجو را دارد و حرام است؟

پاسخ: حکم آبجو را ندارد هر چند نام آن را مخمر آبجو گذاشته باشند.

 


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -