انهار
انهار
مطالب خواندنی

افزوده شدن تعداد رکعات نماز

بزرگ نمایی کوچک نمایی

افزوده شدن تعداد رکعات نماز

 

سالها قبل و پیش از هجرت رسول اکرم صل الله علیه و آله و سلم به مدینه ی منوّره، هر یک از نمازهاى مسلمانان، تنها "دو رکعت" بود. بنابراین تعداد کل رکعت ‏هاى نماز یومیه ی آنان، به "ده رکعت" می ‏رسید.

پس از آن که پیامبر اکرم صل الله علیه و آله و سلم به مدینه ی منوّره هجرت فرمود، همین رویه به مدت "یک ماه" ادامه داشت، تا اینکه در روز "دوازدهم ربیع ‏الثّانى" سال اول هجری قمری، آن حضرت با الهام از فرمان الهى، تعداد رکعات ِ چهار نماز از پنج نماز یومیه را افزایش داد.

به این صورت که دو رکعت بر نماز ظهر، دو رکعت بر نماز عصر، یک رکعت بر نماز مغرب و دو رکعت بر نماز عشاء براى حاضران در شهر خود، افزوده شد. ولیکن براى کسانى که به مسافرت مى روند(غیر از نماز مغرب) بقیه نمازهایشان شکسته و "دو رکعتى" خواهد بود؛ زیرا نماز مغرب، چه براى حاضران در شهر خود و چه براى مسافران، حکم واحد دارد و باید به "سه رکعت" خوانده شود.[1]


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -