انهار
انهار
مطالب خواندنی

نیت روزه

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال:  هر گاه در قضای ماه رمضان قبل از ظهر نیت بکند کافی است یا نه؟

جواب: در حال اختیار جایز ایت نیت قبل از زوال و وقت نیت امتداد دارد تا قبل از زوال در واجب غیر معین همانطور که در مسأله 12 عروه نیة الصوم آمده است.

سؤال:  شخصی در غیر ماه رمضان بعد از طلوع فجر محتلم شده آیا پس از بیدار شدن قبل از ظهر می تواند قصد قضای روزه رمضان کند اگر مفطرات را انجام نداده؟

جواب: در واجب غیر معین وقت نیت تا ظهر امتداد دارد در حال اختیار.

سؤال:  در روزه واجب غیر معین اگر تا قبل از زوال چیزی نخورده می تواند قصد روزه کند در روزه استیجاری چطور است؟

جواب: کفایت فعل معذور از منوب عنه محل اشکال است پس باید اجیر از اول وقت نیت روزه داشته باشد.

سؤال:  اگر شخصی  قصد روزه کرد در غیر ماه رمضان بعد منصرف شد و چیزی نخورده آیا دوباره می تواند قبل از ظهر روزه قضای ماه رمضان بگیرد؟

جواب: در واجب غیر معین می تواند پیش از زوال نیت کند.

سؤال:  شخصی نمی داند قضای رمضان بر او واجب است یا نه و روزه را گرفته که اگر قضا به ذمه اوست از رمضان  باشد و الا مستحب ، آیا این گونه قصد صحیح است و همچنین در چنین روزه ای اگر بعد از ظهر افطار کرد کفاره دارد مانند قضای رمضان یا نه؟

جواب: قصد ما فی الذمه کند اگر بعد از ظهر افطار کرد کفاره ندارد.


  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -