انهار
انهار
مطالب خواندنی

شک در جنابت و سردرگمی (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. ناگهان به فکر عکس نامحرم افتادم و شهوتی شدم اما در آن لحظه هیج گونه رطوبتی با جستن از من خارج نشد ولی بعد از 10 الی 15 دقیقه بعد بدون این که شهوتی شوم و یا آنکه یاد عکس نامحرمی بیفتم احساس کردم رطوبتی با جستن از من خارج شد، آیا جنب شده ام؟ ممنون میشوم پاسخ مرا بدهید
این را هم میدانم که گر رطوبتي از انسان خارج شود و نداند مني است يا رطوبت ديگر، چنانچه همراه با «جستن» و «شهوت‌« بوده باشد آن رطوبت حکم مني دارد و اگر اين دو نشانه‌، يا يکي از آنها را نداشته باشد حکم مني ندارد، ولي در زن و مريض لازم نيست که با جستن بيرون آيد، بلکه اگر رطوبت هنگامي بيرون آيد که به اوج شهوت جنسي رسيده است‌، حکم مني دارد.
ولی دچار سردرگمی شدم نمیدانم تکلیفم چیست خواهش میکنم راهنمایم کنید. منتظر پاسخ شما هستم
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

جواب بزرگوار چرا سردرگمی؟ مسأله بسیار واضح هست چون: مطابق با فتوای حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله) در مسائل: 361 و 362 که خودتان هم عیناً آورده اید: «اگر رطوبتى از انسان خارج شود و نداند منى است يا رطوبت ديگر، چنانچه همراه با «جستن» و «شهوت» بوده باشد آن رطوبت حکم منى دارد و اگر اين دو نشانه، يا يکى از آنها را نداشته باشد حکم منى ندارد، ولى در زن و مريض لازم نيست که با جستن بيرون آيد، بلکه اگر رطوبت هنگامى بيرون آيد که به اوج شهوت جنسى رسيده است، حکم منى دارد.
غالباً بعد از بيرون آمدن منى بدن سست مى شود، ولى اين موضوع جزء شرايط قطعى و نشانه ها نيست».
یعنی اگر بدن سست نشود ولی شخص یقین کند جنب شده باید غسل کند ولی البته اگر در جنابت بخاطر شک در تحقق دو شرط دیگر شک دارد تکلیفی ندارد هرچند انجام غسل احتیاطاً خوب هست ولی با غسل احتیاطی نمیتوان نماز خواند. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -