انهار
انهار
مطالب خواندنی

برخی از مستحبات نماز 3 بار الله اکبر گفتن و... (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سوال با سلام. آیا جهت تمرکز بیش تر می توان با چشم بسته اما کاملاً هوشیار نماز خواند.
و دیگر اینکه یایان نماز عموماً سه بار دستها را بلند کرده و به زانوها زده و سر نیز به طرفین می گردانیم. علت خاصی دارد و یا سنت است .با تشکر
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

جواب 1) بعکس آنچه فرمودید: مستحبّ است در حال قیام به جای سجده و در حال رکوع به میان پاها روی زمین و در حال تشهد به زانوی خود و در حال قنوت به کف دست ها نگاه شود بنابراین معلوم باید چشم باز باشد تا بتوان به این مستحبات عمل کرد.

اما چون به حضور قلب در نماز توصیه شده است و حضور قلب از مقدّمات مستحبّ هست شاید نماز با چشم بسته کراهت نداشته باشد.
2) در روایت است که مستحبّ است نمازگزار (در نماز فرادی) سر را به گونه ای بگرداند که بینی نیز متمایل به راست باشد، و (در نماز جماعت) سر را به گونه ای بگرداند که صورت به سمت چپ و راست بگردد.
3) گفتن سه بار الله اکبر و بلند کردن دست ها نیز مستحبّ است. یاحقّ.  

 
پاسخ به احکام شرعی
 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -