مطالب خواندنی

مجتهد کیست؟

بزرگ نمایی کوچک نمایی
«مجتهد» کسی است که دارای ملکه اجتهاد در استنباط احکام شرع باشد و این کلمه از «اجتهاد» گرفته شده و به معنای تلاش و کوشش کردن است، و مجتهد کسی است که احکام شرعی اسلام را از منابع اربعه فقهی مانند: قرآن، سنّت، عقل و اجماع؛ با تلاش و کوشش خود پس از ریاضتهای سالیان عمر خود بدست می آورد.
***** **** *****
آیةالله العظمی امام خامنه ای: اجتهاد يعني استنباط و استخراج احكام شرعي و قوانين الهي از مدارك و منابع قطعي كه نزد فقهاي اسلام مقرر و ثابت شده است.
رساله آموزشی،ج1ص11؛از اجوبةالإستفتاءات، س1 و 3 و استفتا از دفتر معظم له.
***** **** *****
اقسام مجتهدین:
1) مجتهد متجزّی؛ (یعنی کسی که توانایی استنباط برخی از احکام فقهی را پیدا کرده است).
2) مجتهد جامع الشرایط؛ (یعنی کسی که توانایی استنباط همه احکام فقهی را پیدا کرده است).

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -