مطالب خواندنی

شک در مقدار و کیفیت مسح سر (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام علیکم....ضمن قبولی طاعات و عبادت شما و با عرض پوزش جهت مزاحمت ایجاد شده....بعد از چندین سال نماز خواندن چندی پیش شک کردم که آیا وضویم صحیح میباشد یا خیر...جوانی 25 ساله هستم....با موهایی تقریبا پر و بلند....معمولا موهایم با واکس مو و تافت آغشته است....اما فرق به چپ و گاها فرق به راست نیز بر میدارم....از قسمتی که فرق باز شده است مسح سر میکشم...به اینصورت که با دو انگشت و به درازای طول یک انگشت خط فرقم را از بالا به پایین مسح میکشم...آیا حتما باید اینکار را با (پهنای) سه انگشت انجام دهم و اگر انگشتانم بصورت (عمود) مسح بکشند اشتباه است؟ آیا محل کشیدن مسح سر من اشتباه است و حتما باید از وسط سر (جلوی پیشانی) مسح کنم؟ چون محلی که من مسح میکنم از محل باز شدن فرقم یعنی محلی که انتهای طول پیشانی میباشد است...خواهشا راهنماییم کنید ...این چند وقت تمام وضویم با شک است...
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)

جواب پسرم مسح شما اشکال ندارد البته نظرات آیةالله مکارم را هم جهت اطلاع برایتان ارسال کردم.
مسأله 269ـ بعد از شستن دستها بايد جلو سر را با رطوبت آب وضو كه در دست باقى مانده مسح كند و بنابر احتياط واجب، لازم است با دست راست باشد و بهتر اين است كه از بالا به پايين دست بكشد، ولى عكس آن يعنى از پايين به بالا نيز اشكال ندارد.
مسأله 270ـ جلو سر، كه بالاى پيشانى است جاى مسح است هرجاى اين قسمت را به هر اندازه مسح كند كافى است، ولى احتياط مستحبّ آن است كه از درازا به اندازه درازاى يك انگشت از پهنا به اندازه پهناى سه انگشت مسح نمايد.
مسأله 271ـ مسح سر را جايز است بر پوست سر يا بر موهايى كه بر آن روييده است بكشند، امّا كسى كه موى سر او به اندازه اى بلند است كه اگر مثلاً شانه كند به صورتش مى ريزد، يا به جاهاى ديگر سر مى رسد، بايد بيخ موها را مسح كند و بهتر است كه قبل از وضو ،فرق سر را باز كند تا پس از شستن دست چپ، بن موها يا پوست سر را به راحتّى مسح نمايد. یاحقّ.  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -