مطالب خواندنی

تفکر.

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال من فقط یه انتقاد دارم. اونم انتقاد ریشه ای به تمامی مسائل شرعی است. امام جعفر صادق(ع) میفرماید:
بالاترین درجه عبادت تفکر است.
خداوند انسان را خلق کرده تا فکر کند و به شناخت و معرفت برسد. اگر چیزی شنیدیم، دربارش تفکر و تحقیق بکنیم و سپس تصمیم بگیریم. نه اینکه هرچیزی شنیدم سریع بدون تحقیق قبول بکنیم. من همیشه در عجب بودم که چرا وقتی مطلبی از حرام بودن یا حلال بودن میگذارید علت حرام یا حلال بودن آن مطلب را بیان نمیکنید؟؟؟ وقتی میگوییم فلان چیز حرام است، ما حقمان است که بدانیم چرا. و علما موظف هستن که پاسخگو باشند و فقط اکتفا به گویش حلال یا حرام بودن چیزی نکنن. یا علی مدد.
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی(مدظله)

جواب: سلام علیکم؛سلام علیکم و رحمه الله
بزرگوار البته در کل و نفس موضوع انتقاد درست می فرمائید ولی اگه ناراحت نمیشید منم یک انتقاد به شما دادم. تفکر البته خوب است اما نه چشم بسته.
خیلی خوبه که انسان با فکر و عقل عمل بکند ولی نه هر فکر و عقلی بلکه فکر و عقل سلیم.
اما انتقاد بنده به شما:
(۱) شما چقدر از معارف اسلام اطلاع دارید؟
آیا از میلیونها کتاب که عالمان، اندیشمندان، فرهیختگان و مفاخر بزرگ شیعه تحریر فرموده اند چه تعداد را فرصت داشتید مطالعه بفرمائید.
آیا مثلاً شما کتاب علل الشرایع که فقط و فقط در باره علّت احکام هست را مطالعه فرموده اید؟ یقیناً اگر مطالعه می‌فرمودید حالا اینطور راحت به دانشمندان دین خود خُرده نمیگرفتید. بزرگوار ‌دین اسلام؛ دین عقل و خرد است.
آقا رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم میفرماید:
اِنَّما يُدْرَكُ الْخَيْرُ كُلُّهُ بِالْعَقْلِ، وَ لا دينَ لِمَنْ لا عَقْلَ لَهُ؛
همه خوبی ها با عقل شناخته مى‏شوند و كسى كه عقل ندارد، دين ندارد.
چطور شما با چنین اسلام و دینی می فرمائید چرا دلیل احکام گفته نشده است؟
بزرگوار خوشبختانه علت احکام همه روشن است
(۲) انتقاد دیگرم به شما بزرگوار این است که آیا شما شهامت دارید به آقای پزشک اگر برایتان نسخه برای درمان و معالجه بنویسد انتقاد کنید و بفرمائید تا من از فلسفه خوردن قرص و کپسول و زدن آمپول و خوردن شربت نداشته باشم به داروها لب نمیزنم؟
پس چطور شما به پزشک اعتماد دارید ولی به عالمان دین که زحمت استنباط احکام شرعی را از منابع و ادله احکام متحمل میشوند اعتماد ندارید و بدون آگاهی انتقاد میکنید.
البته بزرگوار امیدوارم از پاسخ بنده که با رعایت اصول ادب و اخلاق خدمت شما ارسال می‌شود رنجیده نشوید.یاحق

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -