مطالب خواندنی

نماز مسافر

بزرگ نمایی کوچک نمایی
احکام مسافر- آیت الله العظمی مکارم مدظله
نماز مسافر
1- علت شکسته بودن نماز مسافر
سؤال:چرا نماز و روزه شخص مسافر شکسته است؟
پاسخ:شکسته بودن نماز و روزه شخص مسافر در واقع یک لطف الهى در برابر مشکلات سفر است. و معیار، مشکلات سفرِ نوعِ مردم مى باشد، نه فرد فرد آنها.
2- ساقط نشدن برخی نوافل در سفر
سؤال:آیا همه نمازهای نافله، حتی نافله شب در سفر ساقط می شود؟
پاسخ: نافله مغرب و نافله شب و نافله صبح ساقط نمی شود.
3- نماز و روزه سرباز در دوره آموزشی و خدمت
سؤال:نماز و روزه سرباز در محل خدمت و مسیر رفت و آمد در دوره آموزشی و خدمت چگونه است؟
پاسخ:هرگاه قصد اقامت ده روز در آن محل کرده نماز و روزه او تمام است و هرگاه لااقل هفته ای سه روز رفت و آمد می کند باز نماز و روزه او تمام است و اگر در محلی یک سال یا بیشتر بماند در آن محل نیز نماز و روزه تمام است.
4- نماز افراد نظامی که به مناطق مرزی اعزام می شوند
سؤال:اینجانب فردی هستم نظامی که هر دو هفته یک بار به مناطق مرزی اعزام و در آنجا مستقر می شوم و با وجود اینکه می دانم چهارده روز در آنجا هستم اما نمی دانم که در طول این چهارده روز آیا به نقاط دیگری اعزام خواهم شد یا خیر. در واقع اختیاری از خودم ندارم. در اینصورت آیا نماز من کامل است یا شکسته؟
پاسخ:در فرض مسئله نمازتان کامل است.
5- نماز قضا شده در سفر
سؤال:اگر نماز در سفر قضا شود و وقت بجا آوردن قضای آن در سفر نباشد پس از سفر نماز قضا باید شکسته خوانده شود یا کامل؟
پاسخ:به صورت شکسته بجا بیاورید.
6- شکسته خواندن نماز حتی در سفرهای امروزی
سؤال:آیا در سفرهای امروز هم که بسیار با سفرهای قدیم متفاوت است و مردم مشکلی ندارند، نمازها باید شکسته خوانده شود؟
پاسخ:پاسخ این سؤال که از سوی بسیاری مطرح است این است که: قانون اسلام ناظر به عموم جامعه است و الان هم اکثریت مردم در مسافرت نسبت به وطن خود مشقت¬های بیشتری را متحمّل می¬شوند. و این ارفاق، در حقّ آنها شده است.
7- پیمودن هشت فرسخ ولو در مدت یک ساعت
سؤال:بر طبق روایت «اذا ذهب بریداً و رجع بریداً فقد شغل یومه» ( وسائل، باب 2 من ابواب صلاة المسافر، ح9)، در قدیم مسافرت 8 فرسخی، یک روز طول می کشید در حالی که در حال حاضر این چنین نیست آیا باز هم با طیّ 8 فرسخ، حکم مسافر را دارد؟
پاسخ:در روایات، در مورد نماز مسافر از پیامبر نقل شده که ایشان فرمودند: «جبرئیل بر من نازل شد و گفت فاصله میان دو کوهی که در دو طرف مدینه است، حدّ سفر خواهد بود» (من لا یحضر، ج2، باب الصلاة فی السفر، ص129) و بعد از اندازه گیری 4 فرسخ بوده است؛ بنابراین معیار، یک روز مسافرت نیست بلکه طیّ مسافت شرعی است که نسبت به امروز هم تغییر نکرده است.  

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -