مطالب خواندنی

زکات طلا و نقره

بزرگ نمایی کوچک نمایی

1- زکات طلا و نقره رایج

سؤال:طلا ونقره که ذکات آن واجب است اگر کسی آن را به دیگری قرض دهد چه حکمی برای کسی که قرض داده وکسی که قرض گرفته واجب می شود.

پاسخ:طلا و نقره های عصر و زمان ما که مسکوک به سکه رایج معامله نیست زکات ندارد.

2- عدم تعلق زکات به طلا در عصر حاضر

سؤال:زکات به چه نوع از طلا واجب میگردد در رساله قید گردیده که به طلای سکه دار زکات تعلق میگیرد آیا به طلائی که برای زینت استفاده می‌شود زکات تعلق نمی‌گیرد؟

آیا میشود حدود آنرا به گرم قید نمائید اگر پس از رسیدن مقدار طلا به حد شرعی زکات آنرا بدهیم و دوباره طلا بخریم در حدی که از حد دوم آن بگذرد باید برای کل آن زکات داد یا فقط برای آن قسمت که زکات آن داده نشده است.

پاسخ:به طلاهای عصر و زمان ما که مسکوک به سکه رایج معامله نیست زکات تعلق نمی گیرد.

3- عدم شمول زکات برای طلای زینتی

سؤال:آیا به طلایی که به شخصی به صورت هدیه داده می شودیا آن طلا را با پولی که هدیه گرفته خریده باشد زکات تعلق می گیرد؟ 2- آیا زکات راباید از خود جنس داد ؟ مثلا اگر کسی 200 گرم طلا دارد باید 20 گرم آنرا زکات دهد . یا می تواند معادل آن مقدار طلا را محاسبه کرده و پول آنرا بدهد. اگر می تواند پول آنرا بدهد باید چگونه عمل کند؟

پاسخ:طلاهای عصر و زمان ما زکات ندارد زیرا زکات به طلای مسکوک به سکه رایج معامله تعلق می گیرد ولی چنانچه طلای زینتی زنان نباشد و تا سال خمسی باقی بماند احتیاط واجب آن است که خمس آن پرداخته شود و خمس را می توان از پول دیگری دارد


  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -