مطالب خواندنی

حکم تقسیم ارث بین همسر و خواهر و برادرزاده ها مرجع تقلید: آیةالله العظمی مکارم شیرازی

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال آقایی فوت کرد] است آیا با وجود همسر و خواهر متوفی به برادرزاده ها سهم ارث می رسد یا نه؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 

جواب:

بسم الله الرحمن الرحیم
السلام علی عباد الله الصالحین
وقت همه مؤمنان بخیر و برکت و سعادت
اگر زن مهریه خود را نگرفته باشد قبل از آن که ارث تقسیم شود باید اول مهریه زن از ماترک میت داده شود و از باقیمانده یک چهارم به همسرش می رسد و بقیه به خواهرش می رسد و به برادرزاده ها چیزی نمی رسد.
اما بزرگوار اول سلام بعداً کلام و سؤال.
این پیام بنده از باب امر به معروف هست در حدیث آمده که پیامبر اکرم (صلّي اللّه عليه و آله و سلّم) فرموده اند: «من بدأ بالكلام قبل السلام فلا تجيبوه». یعنی کسی كه قبل از سلام کلامی بگوید جوابش را ندهید.
قال رسول الله (صلّي اللّه عليه و آله و سلّم): الا اخبركم بخير اخلاق اهل الدنيا و الاخرة؟ قالوا: بلي يا رسول الله فقال: افشأ السلام في العالم.
پيامبر اکرم (صلّي اللّه عليه و آله و سلّم) فرمودند: مي‌خواهيد بهترين خلقي كه اهل دنيا و آخرت مي‌توانند داشته باشند را به شما معرفي كنم؟ همه گفتند بله یا رسول الله و سپس حضرت فرمودند: آشكارا سلام كردن! یاحقّ.  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -