مطالب خواندنی

شستن و تطهیر سرامیک نجس (مرجع تقلید آیةالله سیستانی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام و خسته نباشيد. دختر دوساله اي دارم كه تازه دستشويي رفتن را ياد گرفته و در مدت دو هفته يادگيري اش چند بار روي فرش و سراميكهاي كف سالن را نجس كرد. چون خانه كوچكي دارم احتمال اينكه با پاي خيس روي نجاسات رفته باشيم خيلي زياد و قريب به يقين است. فرشها را براي شستشو بيرون دادم ولي با سراميكها چه كنم؟ اگر روي سراميك را آب بگيريم راه خروج ندارد و در ضمن امكان پوشاندن بعضي قسمتهاي نجس شده با فرش نيست و امكان تماس پاي خيس با اين قسمتها زياد است (مثلا جلوي در دستشويي كه با پادري پوشانده نميشود.) خوهش دارم دقيقاً بفرماييد براي پاك شدن اين قسمتها چه كنم؟ و آيا لازم است سراميكهاي زير فرش را با توجه به اينكه امكان نفوذ ادرار به قسمتهاي زيرين و تماس با سراميك وجود داشته هم پاك كنيم؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ آب کشی سرامیکهای نجس یا هرچیز نجس دیگر کار سختی نیست.
پس از پاک و تمیز کردن نجاست از محل نجس با دستمال کاغذی یا پارچه ای یا ابر؛ به دو طریق میتوانید سرامیک را آب کشید.
1) با شلنگ شستشو دهید و پس از شستن، محل پاک میشود.
2) با آب قلیل شستشو دهید و آب جدا شده از محل نجس را با پارچه یا چیزی جمع کنید. (البته غساله نجس هست).
حضرت آیةالله العظمی سیستانی (مدظله) در توضیح المسائل میفرمایند: «زمین سنگ فرش و آجر فرش و زمین سختی که آب در آن فرو نمی رود اگر نجس شود با آب قلیل، پاک می گردد ولی باید به قدری آب روی آن بریزند که جاری شود و اگر آبی که روی آن ریخته اند از سوراخی بیرون نرود و در جایی جمع شود برای پاک شدن آنجا؛ باید آب جمع شده را با پارچه یا ظرفی بیرون آورند».
بنابراین پس از برداشتن آبها از زمین، چنانچه بار دیگر آب ریخته شود زمین پاک میشود. یاحقّ.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -