مطالب خواندنی

تعداد واسطه در سرایت نجاست (مرجع تقلید آیةالله وحیدخراسانی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سلام علیکم. لطفاً تعداد واسطه ها در انتقال و سرایت نجاست را توضیح دهید و همچنین چه اشیاء و وسایل متنجسی از این موضوع تعدد نجاسات پیروی می کند؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی(مدظله) در توضیح المسائل مسأله 126 میفرمایند: اگر چیز پاك به چیز نجس برسد و هر دو یا یكى از آنها به طورى تر باشد كه ترى یكى به دیگرى برسد، چیز پاك نیز نجس مى شود، و اگر ترى به قدرى كم باشد كه به دیگرى نرسد، چیزى كه پاك بوده نجس نمى شود.
سپس معظّم له در ادامه همین مسأله میفرمایند: و مشهور فرموده اند كه متنجّس به طور مطلق منجِّس است، ولى این حكم در غیر واسطه اوّل ـ در صورتى كه با غیر آب قلیل و مایعات دیگر ملاقات كند ـ محلّ اشكال است، و مراعات احتیاط به اجتناب از ملاقى متنجّس در واسطه دوم و سوم ترك نشود. یاحقّ.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -