مطالب خواندنی

نجاست عرق جنب از حرام

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال گفته شده عرق جنب از حرام نجس نیست اما بدن یا لباسی که به آن الوده است نماز خوانده نشود. آیا لوازم و اشیایی که به عرق جنب از حرام آلوده اند مانند دستگیره در ، لوازم آرایش ،کتاب و چیزهایی که روزمره با آن در ارتباطیم و عرق جنب از حرا گرفته اند در اثر برخورد دست شخص جنب از این طریق موجب انتقال آن می شوند؟ یعنی در اثر برخورد دست یا لباس مرطوب پاک به لوازمی که عرق جنب از حرام دارند نیز اشکالی در لباس نمازگزار ایجاد می کند؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب انتقال عرق جنب از حرام، موجب نجاست جایی و چیزی نمیشود. یاحقّ.
می دانم که اصلا نجس نیست اما ذکر شده نماز خواندن با بدن یا لباسی که به آن الوده شده صحیح نیست. پس اگر انتقال بیابد مثلا مداد ابرو به عرق پیش از غسل آغشته شده اگر پس از غسل از آن استفاده کرد یا با دست خیسی که وضو داریم به آن دست بزنیم می توان نماز خواند؟
اگر مطمئن هستید که نجاست عرق جنب از حرام بوسیله مثلا مداد به ابرو و یا سایر جاهای بدن رسیده است بنابراحتیاط نماز با آن جایز نیست. ولی میتوانید در این مسئه به فتوای آیة الله سیستانی عمل بکنید و با چنین حالتی نماز بخوانید. یاحق

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -