مطالب خواندنی

بالاخره در 22 بهمن فرعون مصر گریخت

بزرگ نمایی کوچک نمایی
انقلاب مردم مصر سرانجام به هدف خود رسيد و «حسني مبارك» ديكتاتور اين كشور را پس از 30 سال سرنگون كرد.
ساعت 6 عصر 22 بهمن ماه «عمر سليمان» جانشين رئيس جمهور مصر در تلويزيون دولتي اين كشور ظاهر شد و اعلام كرد كه «حسني مبارك» از مقام خود استعفا داده است. ميدان التحرير (آزادي) مصر پس از انتشار اين خبر از شادي منفجر شد و مردمي كه بيش از دو هفته شعار «مبارك مصر را رها كن» سر مي دادند به شادماني و پايكوبي پرداختند.
بر اساس آخرين گزارش هاي رسيده، ديكتاتور سابق مصر قطعا از قاهره گريخته است، اما مشخص نيست آنگونه كه پيشتر در خبرها آمده بود به امارات عربي متحده رفته است يا در شرم الشيخ به سر مي برد.
در حالي كه اكثريت مردم مصر پنجشنبه شب انتظار آخرين سخنراني مبارك براي اعلام كناره گيري از قدرت را داشتند، ناگهان با بازي كلمات از سوي ديكتاتور مصر مبني بر «مجازات افراد متخلف، برقراري دموكراسي و» مواجه شدند.
حسني مبارك در اين سخنراني اعلام كرد، برخي از اختيارات خود را به معاونش عمر سليمان تفويض كرده است، اما اين سخنان نه تنها مردم را آرام نكرد بلكه بر خشم و نفرت آنها از بي توجهي به خواسته اكثريت از سوي ديكتاتور افزود. اين نوار ظاهرا از پيش ضبط شده آخرين تلاش هاي مبارك براي باقي ماندن در عرصه قدرت بوده است؛ چنانكه يك مقام غربي در گفت و گو با شبكه بي بي سي عربي خبر داد كه مبارك پيش از پخش اين فيلم از قاهره خارج شده بود.
بر اساس اعلاميه اي كه عمر سليمان قرائت كرد، قدرت در مصر در اختيار «شوراي عالي نيروهاي نظامي» قرار خواهد گرفت.
به گزارش العربيه، ارتش پارلمان را معلق و كابينه مبارك را نيز منحل مي كند. قرار است رئيس دادگاه قانون اساسي همراه با شوراي نظامي كشور را به صورت موقت اداره كنند.
ميليون ها مصري روز گذشته پس از برگزاري نماز جماعت در ميدان التحرير، براي تصرف كاخ رياست جمهوري و مقر راديو تلويزيون دولتي وارد عمل شدند و با گارد رياست جمهوري درگير شدند.
به گزارش خبرگزاري ها، صدها هزار نفر از مردم قاهره از نخستين ساعات صبح روز جمعه با حضور در ميدان التحرير، براي هجدهمين روز متوالي در آن تجمع و با فرا رسيدن ظهر نماز ميليوني جمعه را برپا كردند.
نمازگذاران مصري به همراه ساير معترضان كه شبكه خبري الجزيره تعداد آنها را بيش از پنج ميليون نفر تخمين زده بود، خشم و نفرت خود را از ديكتاتور مصر اعلام كردند.همچنين بيش از يك ميليون نفر از جمعيت معترض پس از پايان مراسم نماز به سوي كاخ العروبه (مقر حسني مبارك) در مصر جديد رهسپار شدند و به جمعيت ده هزار نفري متحصن در مقابل آن پيوستند.
نيروهاي امنيتي و گارد رياست جمهوري كه تلاش كردند خيابان هاي منتهي به كاخ العروبه را ببندند پس از اينكه نتوانستند جلو جمعيت ميليوني را سد كنند، به ناچار عقب نشيني كرده و با ايجاد موانع بتوني، سيم خاردار و استقرار تانك ها و نفربرها در 700 متري آن به زد و خورد با معترضان پرداختند.
براساس اين گزارش، ده ها هزار نفر از مردم قاهره، نيز از ميدان التحرير و خيابان هاي اطراف آن اقدام به تنگ تر كردن حلقه محاصره ساختمان راديو تلويزيون دولتي مصركه به شدت از سوي نيروهاي امنيتي، پليس و تانك هاي ارتش حفاظت مي شود، كردند تا آن را به تصرف خود در بياورند.به گزارش ايرنا، مردم مصر در شهرهاي مختلف از جمله اسكندريه،طنطا، سوئز، الفيوم و حضور چشمگيري در نماز جمعه داشتند و شعارهايي براي استقرار حكومت اسلامي در اين كشور سر دادند.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -