مطالب خواندنی

خوردني ها و نوشيدني هاي حرام

بزرگ نمایی کوچک نمایی

1- حکم خوردن گوشت خرچنگ

سؤال: آیا خوردن گوشت خرچنگ حلال است؟

 پاسخ:حرام است .

2- خوردن گوشت مرغ در رستورانهای غربی

سؤال: خوردن گوشت مرغ در رستورانهای اروپا مثل مکدونالد یا کنتاکی چه حکمی دارد

پاسخ: جایز نیست.

3- عدم جواز خوردن گوشتهای غیر ذبح اسلامی

 سؤال:اینجانب دانشجوی شاغل به تحصیل در کشور استرالیا می باشم . در حال حاضر گوشت گوسفند، گوساله و مرغ با ذبح اسلامی موجود است اما فراوانی عرضه آن محدود و قیمت آن تقریبا دو برابر گوشت های مشابه می باشد که ذبح اسلامی نشده اند. آیا با توجه به محدود بودن مقرری ماهیانه دانشجویان استفاده از گوشت های گوسفند، گوساله و مرغ موجود در فروشگاه ها با قیمت مناسب مجاز است یا بایستی حتماً ذبح اسلامی با قیمت دو برابر را خریداری کرد؟

پاسخ: استفاده از گوشت های غیر ذبح اسلامی جایز نیست خوب است به مقدار کمتری استفاده کنید تا بتوانید ذبح اسلامی مصرف کنید.

4- حکم روغن مار

سؤال: آیا روغن مار پاک است

 پاسخ:آری پاک است ولی خوردن آن حرام است.

5- حیوان ذبح شده ای که خونش به طور کامل بیرون نیامده

سؤال: حکم ذبیحه اى که کاملا طبق موازین شرعیّه ذبح شده لکن پس از ذبح، آن را در آب خیلى داغ فرو مى برند به طورى که رگهایش بسته یا نیم بند شده و در نتیجه خون متعارف بیرون نیامده است از لحاظ گوشت و رگهاى خون دار داخل آن چیست؟

پاسخ: گوشت آن حلال است ولى احتیاط آن است که از خونهاى داخل آن اجتناب شود.

6- شاه میگو و خرچنگ آب شیرین

 سؤال:متخصّصین علم جانورشناسى مى گویند: در دریاهاى جنوبى کشور نوعى خرچنگ دراز به نام شاه میگو و در آبهاى شیرین مرداب انزلى و رودخانه هاى وابسته به آن و بعضى دیگر از آبهاى شیرین داخلى نوعى خرچنگ دراز به نام خرچنگ آب شیرین زندگى مى کند که شباهت ساختمانى بسیار زیادى با میگو دارد، از لحاظ ساختمان ظاهرى «شاه میگو» و «خرچنگ آب شیرین» تفاوت فاحشى با خرچنگ معروف که داراى بدنى گرد و پهن است و در کنار دریا و یا رودخانه ها زندگى مى کند دارد، آیا اینها حلال هستند یا حرام؟

پاسخ: حکم در این جا تابع صدق موضوع در نظر عرف است، اگر به آن، خرچنگ (سرطان) گفته شود حرام است و اگر صدق روبیان (میگو) بر آن کند حلال است، براى تشخیص این موضوع مى توانید به صیّادان مراجعه کنید.

7- گوشت خرگوش

 سؤال:خوردن گوشت خرگوش چگونه است؟

 پاسخ:مطلقاً حرام است.

8- دنبلان (بیضه حیوان)

 سؤال:خوردن دنبلان (بیضه حیوان) چگونه است؟

 پاسخ:حرام است احتیاط واجب آن است که به کودکان هم خورانده نشود.

9- گوشت طاووس

 سؤال:خوردن گوشت طاووسى که درباره اش حضرت على(علیه السلام) یک خطبه طولانى انشا فرموده اند و در آن، طاووس را به مرغ تشبیه کرده اند، چه حکمى دارد؟

پاسخ: طاووس چه سفید باشد چه سیاه، حرام گوشت است و شرح عجایب آن، دلیلى بر حلال گوشت بودن آن نیست همان گونه که حضرت عجایب خفّاش را نیز بیان کرده است.

10- سوسیس وارداتی

 سؤال:سوسیس هایى که از کشورهاى خارج وارد مى شود چه حکمى دارد، آیا حرام است یا خیر؟

پاسخ: مواد غذایى که در آن از گوشتهاى غیر ذبیحه اسلامى استفاده شده است حرام است.

11- تأثیر مال حرام بر جسم و روح

سؤال: باسمه تعالی

خوردن اتفاقی مالی که از حرام بدست آمده آیا در جسم و روح انسان تاثیر میگذارد؟اگر تاثیر میگذارد چگونه رفع میشود؟

 پاسخ: آری تأثیر می گذارد ولی با اعمال خیر و استغفار و دعا جبران می شود.

12- خوردن گوشت حیوان شکار شده

 سؤال:همان گونه که مستحضرید، در حال حاضر، شکار به منظور ارتزاق جز در برخى مناطق کشور، مثل بخشهایى از شمال و حاشیه دریاهاى جنوب، صورت نمى گیرد، و تقریباً غالب شکارها توسّط افراد متموّل، و به عنوان تفریح و تفرّج، و از روى تفنّن است. شکار جانوران وحشى در فرضهاى فوق شرعاً چه حکمى دارد؟

پاسخ: در صورتى که شکار براى نیاز زندگى یا براى کسب و کار باشد، و طبق ضوابط صورت گیرد، شرعاً جایز است. ولى شکار کردن به عنوان تفریح و خوشگذرانى ـ هر چند گوشت آن را مصرف کنند ـ شرعاً حرام است، و لذا، در چنان سفرى به عنوان سفر حرام نماز و روزه تمام خواهد بود.

13- حکم آبزیان حرام گوشت برای مصارف غیر خوراکی

 سؤال:همان طور که مطّلعیم طبق نظر حضرات مراجع تقلید، حفظهم الله گوشت آبزیان و حیوانات دریایى که داراى فلس هستند حلال، و آنها که فلس ندارند حرام است. آیا مطلق استفاده از آبزیان فاقد فلس حرام است، یا براى استفاده هاى غیر خوراکى، یا در معرض استفاده غیر مسلمان قرار دادن اشکالى ندارد؟ هر چند به فروختن، یا معاوضه با چیزى، یا به عنوان حق الاختصاص به غیر، در برابر وجه نقد یا جنسى باشد. نظر حضرتعالى در این مسأله چیست؟

پاسخ: هرگاه چنان آبزیانى را به کسانى بفروشند که خوردن آن را حلال مى دانند، یا براى مصارف غیر خوراکى بفروشند، اشکالى ندارد.

14- استفاده از گوشت شکار به قصد تفریح

 سؤال:با سلام

من و خانواده ام هر چند ماه یکبار به شکار می رویم.

ما نیازی اصلی مان از این راه نیست ولی از گوشت شکار استفاده می کنیم.

بعضی از اقوام می گویند چون از سر تفریح است حرام است حال به سوال من جواب دهید کآیا این شکار حرام است یا خیر؟

پاسخ: اگر به قصدتفریح بروید حرام است ولی اگر واقعا برای استفاده از گوشتش بروید اشکال ندارد.

15- حکم خوردن حشرات

 سؤال:با توجه به اینکه مدتهاست که خوردن انواع حشرات در کشورهای جنوب شرق آسیا متداول شده است و همچنین با توجه به اینکه در احکام اسلامی نیز در خصوص خوردن برخی از حشرات - به عنوان نمونه ملخ - احکامی وارد شده است، لطفا حکم خوردن سایر انواع حشرات را بیان فرمایید.

 پاسخ:غیر از ملخ خوردن سایر حشرات جایز نیست.

16- استفاده از گوشت های غیر ذبح اسلامی در حال ضرورت

سؤال: یکى از دانشجویان ایرانى، که در مسکو به تحصیل اشتغال دارد، مى گوید: در قصّابى هاى تاجیک، که گوشت ذبح اسلامى مى فروشند، از نظر بهداشتى در سطح بسیار پایینى قرار دارند. گوشت آنها داراى انگل و میکروب است، و هر لحظه امکان ابتلا به بیمارى هاى مربوطه (عفونى و انگلى) مى رود. از طرفى، گوشتهایى که با ذبح غیر اسلامى عرضه مى گردد، از تمام جهات تمییز و بسته بندى شده، و امکان هیچ گونه آلودگى ندارد. حال در خرید گوشت کدام یک را انتخاب کنیم؟

 پاسخ:در صورتى که واقعاً گوشتهاى ذبح اسلامى خطرناک باشد، و استفاده از گوشتهاى غیر ذبح اسلامى جنبه اضطرار داشته باشد، به مقدار لازم مانعى ندارد.

17- خوردن خون آبه دهان پس از کشیدن دندان

سؤال: کسى که دندان مى کشد تا حدود ده ساعت اگر آب دهان خود را، که بعضاً با خون همراه است، بیرون بریزد، باعث تداوم خونریزى و ضرر به وى مى شود. لذا بیمار با گذاشتن گاز روى محلّ دندان کشیده شده، باید بزاق را، که احتمالا با مقدارى خون همراه است، فرو ببرد; تکلیف چیست؟

پاسخ: مادام که مجبور نباشد، خونابه را فرو نبرد. و اگر مجبور شد و حرجى است، مانعى ندارد.

18- جوشاندن انگور برای تهیه مربا

 سؤال:در یک مجله ی آشپزی برای تهیه ی مربای انگور نوشته بود: انگور را بجوشانید،سپس آنرا صاف کرده،مجددا با شکر خوب بجوشانید تا قوام بیاید.

پاسخ:آیا این انگور مشکل پیدا نمیکند؟ آیا نجس میشود؟

 خوردن چنین مربای انگوری اشکال دارد.

19- خوردن اشیاء حرام به عنوان دارو

 سؤال:آیا پزشکان مى توانند براى تقویت اسپرم، خوردن اشیاى نجس یا حرام (مثل دنبلان) را تجویز کنند؟

پاسخ: در صورتى که داروى منحصر به فرد باشد و جایگزینى نداشته باشد اشکالى ندارد.

20- استفاده بیمار از مواد خوراکی که برایش مضر است

 سؤال:خوردن بعضى از مواد، میوه ها و غذاها براى برخى از بیماران ضرر دارد، مصرف این خوردنى ها براى بیماران چه حکمى دارد؟

 پاسخ:در صورتى که ضرر مهمّى داشته باشد، خوردن آن حرام است.


  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -