مطالب خواندنی

خوردن و آشامیدن

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال:خوردن ابجو چه حکمی دارد؟ آیا حلال است یا حرام؟ اگر بخاطر بیماری سنگ کلیه باشد چه حکمی دارد؟

پاسخ: آبجو از مسکرات است ولی اگر آبجو همان آبجو طبی باشد(ماءالشعیر) که در فروشگاهها نیز عرضه می شود اشکال ندارد و حلال است.

*****

 

پاسخ: خوردن آن حرام است ولی اگر موجب مستی نشود نماز اشکال ندارد هر چند هنگام نماز دهان و هر جا که با رطوبت آن نجس شده باید  آب کشیده شود.

سؤال: در خارج از ایران برخی از غذاها همراه با محتویات الکلی در بازار یافت می شوند مثلاً شکلات های وجود داشته که در هسته (مغز) آنها مقدار کمی مشروبات الکلی است بطوریکه بعد از اینکه شکلات ها مصرف گردید مایعات مربوط به این دسته از مشروبات در دهان احساس می گردد سوالی که داشتم این بود که آیا مصرف این دسته از شکلات ها از نظر اسلام دارای ایراد شرعی است ؟ برای فرد نمازگزار مشکلی ایجاد می نماید ( حتی بمقدار یک قطره آب)؟ مرجع: آیت الله مکارم شیرازی(مدظله)
*****
سؤال: حکم خوردن پاستیل چیست؟ آیا میتوان پاستیل رو در کشور های خارجی خورد؟ اگر جواب خیر است ممنون میشم در مورد توضیحی بدید. سوال دوم اینکه در قرآن در مورد خوک خوردن گوشت خوک اومده که حرام است. آیا میتوان از قسمت های دیگرش استفاده کرد؟چون در اینجا ماست هایی هست که مخلوطی از چربی خوک رو هم داراست.  اگر خیر ممنون میشم توضیح قانع کننده ای هم در این مورد بدید. و سوال بعدیم که به اسن سوال متصل است اینه که آیا سوال من در مورد گوشت های دیگر حیوانات از جمله گاو و گوسفند و بره یکسان است؟ یعنی خورد چربی حیوانات بالکل حرام است؟ مرجع: آیت الله صانعی
پاسخ: با تأملی که در موضوع پاستیل شده است ظاهراً غالبا و بیشتر از موادی تهیه شده است که خوردن آن حرام است مانند استخوان خوک و ...؛ البته گفته شده است از استخوان گاو هم تهیه می شود ولی احراز و اثبات آن مشکل است خصوصا اینکه در خارج باشد یا از خارج وارد کشور شود. حکم کلی شرعی برای خوردن هر چیزی یقین به پاک بودن آن است و در صورتی که گمان قوی به نجس بودن آن باشد اجتناب از ان واجب است. از طرفی به طور کلی هر گونه مواد خوراکی که در خارج توسط غیر مسلمانان تهیه شود - حتی اگر از چیزهایی باشد که خوردن آن مباح باشد- خوردن آن جایز نیست و آنگونه که تحقیق شده است ظاهرا ساخت پاستیل در داخل ایران هم غالبا از نوع حرام می باشد. اما خوردن ماست هایی که فرمودید حرام است چون از نجس العین تهیه شده است.و خوردن گوشت گاو و گوسفند و بره در صورتی که ذبح کننده آن مسلمان باشد جایز است و در غیر این صورت حرام می باشد. و خوردن چربی حیوانات در صورتی که از حیواناتی باشد که حلال گوشت باشد و توسط مسلمان ذبح شده باشد بی اشکال و مباح می باشد
*****

سؤال: خوردن گوشت جوجه تیغی چه حکمی دارد؟  مرجع : آیت الله خامنه ای (مدظله)

پاسخ : حرام است.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -