مطالب خواندنی

طلاق خلع

سؤال1615:زنى در طلاق خلع مهریه خود را که در ذمه شوهر بوده بهعنوان بذل، اسقاط کرده است، آیا این زن مى تواند در عده به بذل (ذمه ساقط شده) رجوعکند؟

پاسخ:اختصاص به اعیان، معلوم نیست و لذا مى تواند رجوعکند.

سؤال1616:در طلاق خلع که قبل از دخولصورت گرفته است، تمام مهر بذل شده است آیا زوج حق دارد نصف مهر را مطالبهکند؟

پاسخ:بلى در این صورت حق دارد مطالبه کند مگر اینکه بذل،نسبت به مقدار مهرى باشد که زن استحقاق داشته است.

سؤال1617:زنى کلیه حقوق خود را از مهریه و جهیزیه گرفته است; وطلاق گرفته، ولى در ضمن طلاق قرار شده که هزار تومان به زوج بدهد، آیا این طلاقرجعى است یا خلع؟

پاسخ:طلاق خلع، در موردى است که زن از شوهرشناراضى است و مهریه یا مال دیگر خود را به او مى بخشد که طلاقش دهد. و باید صیغهطلاق به این مضمون واقع شود: که زن در مقابل چیزى که بخشیده رها و مطلقه است(خالَعْتُها عَلى مابَذَلَتْ هِىَ طالِقٌ) همانگونه که در مسأله 2597 توضیح المسائلبیان شده است. و اگر زن چیزى نبخشد یا صیغه طلاق به این مضمون و عبارت واقع نشودطلاق رجعى است نه خلع. در مورد سؤال، ظاهراً بخشش واقع نشده و صرف بنا وقرار بخشش، بوده است که اگر چنینبوده، طلاق واقع شده رجعى است نه خلع.


  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات


پیوندها

حدیث روز
زندگی در کنار ستمگران
قال الامام الحسين (علیه السلام): «إِنِّيْ لا أَرَيَ الْمَوْتَ إِلَّا سَعَادَةً وَالحَياةَ مَعَ الظّالِمِينَ إِلّا بَرَما»
مسندالامام الشهيد، ج 2ص 478
تحف العقول صفحه 176
امام حسین (علیه السلام) هنگام رفتن به کربلا فرمودند: من مرگ را جز سعادت، و زندگی با ستمگران را جز ستوه و بی قراری نمیبینم.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - پشتیبانی سرور: Drhost.ir