مطالب خواندنی

طلاق خلع

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال1615:زنى در طلاق خلع مهریه خود را که در ذمه شوهر بوده بهعنوان بذل، اسقاط کرده است، آیا این زن مى تواند در عده به بذل (ذمه ساقط شده) رجوعکند؟

پاسخ:اختصاص به اعیان، معلوم نیست و لذا مى تواند رجوعکند.

سؤال1616:در طلاق خلع که قبل از دخولصورت گرفته است، تمام مهر بذل شده است آیا زوج حق دارد نصف مهر را مطالبهکند؟

پاسخ:بلى در این صورت حق دارد مطالبه کند مگر اینکه بذل،نسبت به مقدار مهرى باشد که زن استحقاق داشته است.

سؤال1617:زنى کلیه حقوق خود را از مهریه و جهیزیه گرفته است; وطلاق گرفته، ولى در ضمن طلاق قرار شده که هزار تومان به زوج بدهد، آیا این طلاقرجعى است یا خلع؟

پاسخ:طلاق خلع، در موردى است که زن از شوهرشناراضى است و مهریه یا مال دیگر خود را به او مى بخشد که طلاقش دهد. و باید صیغهطلاق به این مضمون واقع شود: که زن در مقابل چیزى که بخشیده رها و مطلقه است(خالَعْتُها عَلى مابَذَلَتْ هِىَ طالِقٌ) همانگونه که در مسأله 2597 توضیح المسائلبیان شده است. و اگر زن چیزى نبخشد یا صیغه طلاق به این مضمون و عبارت واقع نشودطلاق رجعى است نه خلع. در مورد سؤال، ظاهراً بخشش واقع نشده و صرف بنا وقرار بخشش، بوده است که اگر چنینبوده، طلاق واقع شده رجعى است نه خلع.


  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

ویژه نامه ماه مبارک رمضان


پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -