مطالب خواندنی

حکم عقد باکره بدون اذن پدر. مرجع تقلید: حضرت آیةالله العظمی امام خمینی

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال سؤال: باتوجه به اینکه بعضی از مراجع تقلید در باره حکم عقد (خصوصاً عقد موقت) اذن پدر را در صورت رشیده وعاقل بودن دختر واجب نمیدانند آیا میتوان تنها در این یک حکم از مرجع تقلیدی غیر از مرجع تقلید خودم تبعیت کنم؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدّس سرّه)
 

جواب: سلام علیکم؛

اولاً: در صورتی که مرجع تقلیدی بنابراحتیاط واجب اذن پدر را لازم بداند مقلّدش فقط می تواند به فتوای مرجعی که بعد از مرجع خودش از دیگران اعلم باشد و اذن پدر را شرط نمی داند رجوع کند.
بنابراین نمی توان به صِرف اینکه مرجع تقلیدی عقد را جایز میداند رجوع کرد بلکه حتماً باید به مرجعی رجوع شود که اعلمیتش پس از مرجع تقلید خودش از سایر مراجع تقلید مُحرز باشد.

ثانیاً: مرحوم امام خمینی اذن پدر را به فتوا واجب میدانند نه به احتیاط؛ بنابراین از فتوا نمیتوان عدول کرد.

البته مطابق با فتوای مرجع زنده که با فتوای او به تقلید از امام باقی هستید پاسخ مسأله فرق میکند. یاحقّ.  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -