مطالب خواندنی

حکم سوگند به قران (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال باسلام. بنده به قرآن قسم خوردم که گناهی را برای رضای خداوند برای مدتی انجام ندهم ولی متأسفانه نتوانستم طاقت بیاورم و قسم را شکستم با علم به اینکه دارم سوگند خود را میشکنم حالا چه باید بکنم؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛ خوب بود به تعهدتان در مورد قسم خوردن به قرآن، عمل می کردید. البته از حالا به بعد نیز سعی کنید بدان متعهد باشید و گناه را ترک کنید حتّی اگر قسم هم نخورده باشید.
چند نکته:
1) قسم خوردن به قرآن، قسم شرعی حساب نیست و لذا عمل کردن به آن واجب نیست و شکستن آن هم نیز حرام نیست و کفاره هم ندارد.
2) قسم شرعی که عمل به آن واجب و شکستن آن حرام و کفاره دارد، قسم به اسم خداوند می باشد، مثل آن که بگوئید: «به الله قسم» «به خدا قسم» یا به صفاتی که مختص خداوند است، قسم بخورید، مثلا بگوئید: «به خالق عالم قسم» «به رازق موجودات قسم».
3) اگر کسی به اسم خداوند یا به اسما و صفات مختصّ خداوند قسم بخورد، عمل به آن واجب است و اگر آن قسم را بشکند، حرام است و باید کفاره بدهد.
پس قسم خوردن به قرآن یا به پیامبران و امامان (علیهم السلام) قسم شرعی حساب نمی شوند و چون به قرآن قسم خورده اید و آن را شکسته اید، گناه حساب نمی شود، هرچند بهتر است از این نوع قسم خوردن ها خودداری کنید و حالا که به قرآن قسم خورده اید، به آن عمل کنید، ولی در هر صورت اگر به قسمتان متعهد نباشید،مرتکب گناهی نشده اید. یاحقّ.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -