مطالب خواندنی

حکم دیدن چیزی شبیه فضله موش در غذا (مرجع تقلید آیةالله سیستانی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام. چیز سیاهی در غذا دیدم که نرم و سیاه و شبیه فضله موش بود تکلیف چیست؟
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)
 

جواب: سلام علیکم؛ گاهی همراه برنج یا گندم یا سایر حبوبات؛ دانه های سیاهی هست که از گیاه هست و بسیار شبیه فضله موش هست و مؤمنين وسواسی به خیال فضله موش بودن آن؛ از خوردن غذا صرف نظر میکنند و غذا را دور میریزند!! و ناخواسته دچار اسراف میشوند!! و البته در چنین مواردی شرعا تکلیفی به تحقیق و تجسس نیست.

مطابق با فتوای مراجع عظام تقلید و نیز مرجع تقلیدتان حضرت آیةالله العظمی سیستانی (مدظله) تا یقین به فضله بودن آن سیاهی نباشد غذا پاک است و اگر یقین شود که فضله موش است داخل دهان و نیز آب دهان پاک است و فقط باید ظاهر بدن و لب را آب کشید ولی آب کشیدن داخل دهان لازم نیست.
مؤمن وسواسی نیست و به موارد مشکوک اعتنا نمیکند آقا امام صادق علیه السلام می فرماید: وسواسی عاقل نیست و عمله شیطان است. پس بهتر است به جای عملگی برای شیطان عمله خدا شد و مطیع اوامر الهی گردید و تا علم به نجاست چیزی پیدا نباشد نباید خود را آشفته کرد. یاحقّ.  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -