مطالب خواندنی

حکم روزه زنان باردار و شیرده (مرجع تقلید آیةالله مکارم)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام و وقت بخیر. همسرم باردار بوده و امسال قادر به روزه گرفتن نیست و با توجه به فارغ شدن ایشان ( انشاالله )، طی 2 سال آینده ( رمضان 95 و 96 ) نیز به دلیل شیردهی قادر به گرفتن روزه نخواهند بود.
خواهشمندم به طور کامل و جامع بفرمائید که ایشان در قبال عدم گرفتن روزه با توجه به شرایط موجود و در قبال آن باید چه کاری انجام بدهند؟
آیا صرفا پرداخت کفاره کفایت میکند؟ اگر بله، به چه میزان؟ یعنی بابت هر روز چه مبلغی را باید پرداخت نمایند؟ و یا اینکه حتما بایستی قضای روزه های نگرفته را در فرصتی مناسب ادا نماید؟ و با توجه به اینکه من شنیده ام که قضای روزه ی امسال را باید حداکثر تا قبل از ماه رمضان سال بعد ادا نمود، با توجه به شرایط صدرالاشاره، حکم چه میباشد؟ لطفا کامل توضیح بفرمایید. با سپاس فراوان
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛پاسخ به تفصیل خدمت شما ارسال میگردد إن شاء الله جامع و کامل باشد.
1- اگر روزه برایش ضرر دارد و قضای آن نیز تا سال بعد برایش ضرر دارد قضا ساقط هست ولی برای هر روز فقیری را اطعام کند.
2- اگر روزه برایش ضرر دارد و قضای آن نیز تا سال بعد، برای حمل یا فرزندش ضرر دارد بنابراحتیاط قضای آن را بجا ‌آورد و برای هر روز فقیری را اطعام ‌کند.
3- اگر روزه برایش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد یا اینکه روزه برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن تا سال بعد برای خودش ضرر دارد یا اینکه روزه برای حمل یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن تا سال بعد نیز برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد قضای آن روز را بجا می‌آورد و برای هر روز فقیری را اطعام ‌کند.
4- اگر روزه برای حمل و یا فرزندش ضرر دارد و قضای آن را تا سال بعد بدون عذر بجا نیاورد، قضای آن را بجا ‌آورد و برای هر روز دو فقیر را اطعام ‌کند.والله عالم. یاحقّ.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -