مطالب خواندنی

حکم بی مبالات به پاکی و نجسی (مرجع تقلید آیةالله سیستانی)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال با سلام اهل مشهدم 3 سال است که ازدواج کرده و به اصفهان آمده ام خانواده ام در حد عرف پاکی و نجسی را رعایت می کنند ولی متاسفانه بارها دیده ام خانواده همسرم به پاکی و نجسی را رعایت نمی کنند و چندین مرتبه تذکر داده ام ولی اعتنا نمی کنند و از طرفی چون اینجا غریبم آنجا می روم و آنها می آیند که بهرحال به همه جا دست می زنند تکلیف من چیست با اینکه یقین دارم و چندبن بار شاهد نجس کاری آنها بوده ام آیا هر جا آنها با دست خیس می زنند نجس می شود یا خودم که آنجا میرم چون شنیدم اگر کسی به یقین برسد برای او نجس است من باید چکار کنم این گول زدن خودم نیست که بگویم برای من پاک است خواهش میکنم جواب من را هرچه سریعتر بدهید خدا به شما سزای خیر دهد تکلیف بنده را مشخص کنید متشکرم
مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی سیستانی(مدظله)
 
جواب: سلام علیکم؛دخترم هر کاری با مهر و محبت حل شدنی هست و غالباً اظهار ناراحتی نه تنها مشکلی را حل نمیکند بلکه مشکل را عمیقتر میکند.
دو مشکل در این مسیر و حل این مشکل هست.
1- مشکل خودتان؛
2- مشکل همسر و خانواده همسرتان.
=====
1- مشکل خودتان این هست که وسواسی هستید البته میزان وسواسی شما را بیان نمیکنم ولی یقیناً وسواسی هستید زیرا:
- کسی که یقین داریم کافر هست اگر به جائی دست بزند حکم به نجاست نمیشود مگر اینکه یقین به رطوبت (نه نم) دست او داشته باشیم.
- کسی که یقین داریم تمام ظاهرش نجس هست اگر به جائی دست بزند حکم به نجاست نمیشود مگر اینکه یقین به رطوبت (نه نم) دست او داشته باشیم.
- اگر کسی که کافر یا نجس باشد به جائی دست بزند ما وظیفه نداریم کنجکاوی کنیم که آیا دستش تر هست یا خیر، کسی که دقت میکند و کنجکاوی میکند خودش مشکل دارد و وسواسی هست و گناه وسواسی نیز کمتر از گناه بی مبالات نیست زیرا وسواسی همواره در گناه هست.
- فکر کنید معصومین علیهم السلام که در زمان آب قلیل بوده اند و به آب لوله کشی دسترسی نداشته اند چه میکرده اند.
2- مشکل همسر و خانواده همسرتان طبق فرموده شما این است که اهل رعایت نیستند و البته شما میتوانید به همسرتان (تأکید میکنم فقط با همسرتان) به خوبی و نرمی و صمیمیت و اخلاق حسنه صحبت کنید و او را راهنمائی کنید ولی اگر توان رعایت این شرایط را ندارید حتماً از گفتگو اجتناب کنید و اگر به کتابی در این زمینه دسترسی دارید تهیه کنید و برای مطالعه به ایشان بدهید.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -