مطالب خواندنی

حكم كشتن سگ يا گربه يا پرندگان يا حيوانات ديگر

بزرگ نمایی کوچک نمایی

سؤال 181 - همسايه ما دو سگ داشت يكى سگ گله و ديگرى مستحفظ خانه، اين دو سگ ما را خيلى ناراحت و اذيت مىكردند، به يك نفر گفتم اگر سمى به من بدهى اين سگها را مىكشم، آن شخص سمى درست كرد و من يكى از آن سگها را كشتم سگ ديگر را او كشت، آيا ديه هر دو را من بايد بدهم و يا سگى را كه من كشته‌ام بايد ديه‌اش را بدهم و اگر صاحب سگ بگويد به تو بخشيدم كافى است يا نه؟

 جواب:  شما به همين پولهاى رايج ضامن قيمت سگى هستيد كه كشته‌ايد و ضامن قيمت سگى را كه ديگرى كشته نيستيد و اگر صاحب سگ شما را برئ الذمه كند و ببخشد كافى است.

سؤال 182 - اگر به صاحب سگ كه بايد به او ديه بدهم مثلا دو يا سه سال قبل پولى را قرض داده‌ام چنانچه پول ديه معادل قرض باشد مىتوانم عوض ديه حساب كنم يا كافى نيست؟

جواب:  بلى مىتوانيد و به صاحب سگ هم بگوئيد كه اين بعنوان ديه نيست و قيمت است چون سگ ديه ندارد.

سؤال 183 - زيد داراى باغ و مزرعه است و همسايه‌اى دارد كه داراى حيوانات از قبيل گاو و گوسفند و غير اينها مىباشد كه به باغ و مزارع زيد در هر شب و روز ضرر وارد مىآورد وزيد چندين مرتبه به همسايه‌اش ابلاغ مىنمايد كه جلوى حيوانات خود را بگيرد ولى همسايه به تقاضاى زيد توجهى نكرده لذا زيد براى جلوگيرى از ضرر مقدارى سم در ميان مزرعه و باغ خود بريزد و حيوانات همسايه بر اثر خوردن سم نابود شوند آيا زيد ضامن مىشود و بايد غرامت بدهد يا نه؟

جواب:  در فرض سئوال اگر به صاحبان حيوان اعلام نمايد كه در مزرعه سم ريخته و صاحب حيوان مراقبت از حيوان نكند و بخورد و تلف شود صاحب مزرعه ضامن نيست.

سؤال 184 - اگر حيوانى بيايد وسط جاده ماشين و به جهت سرعت ماشين راننده نتواند آن را كنترل كند در نتيجه حيوان تلف شود آيا راننده ضامن است يا نه و اگر حيوان خود را به ماشين بزند و ماشين صدمه به بيند در اين صورت مالك حيوان ضامن است يا نه؟

جواب:  موارد مختلف است اگر مثلا حيوان دفعة وارد شود جلو ماشين و تلف شود راننده ضامن نيست ولى اگر بواسطه تقصير راننده و سرعت زياد ماشين باشد راننده ضامن است و هم چنين اگر حيوان مستعصى است كه بر مالك لازم است مراقبت از صدمه به ديگران و بواسطه عدم مراقبت به ماشين خسارت وارد كرده مالك ضامن است و الا ضامن نيست.

سؤال 185 - كشتن حيوانات اهلى مانند گربه آن هم بطور فجيع كه در اطاق حبس شود و با شدت ضربات آن را بكشند و يا پرنده‌اى مانند كبوتر و كبك اهلى را از روى غضب سر از تنش بكنند موجب صدقه يا مثلا ديه مىشود يا نه؟

جواب:  ديه ندارد و لكن اين گونه اذيت به حيوانات ظلم است و مكافات آن عذاب اخروى است.

سؤال 186 - بنده در حدود پنج سال پيش كه پانزده ساله بودم گاوى در خانه داشتم و آن گاو يك روز مرا آن قدر عصبانى كرد كه او را گرفتم به درختى بستم آن قدر با چوب گاو را زدم كه حتى بر چشمان گاو اشك جارى بود والآن كه بيست سال دارم آن روز كه به يادم مى افتد خيلى ناراحت مى شوم نم ىدانم چه كارى بايد در مقابل اين كار بكنم تا جبران شود.

جواب:  از عمل خود توبه كنيد و از اين به بعد هم حيوانات را اذيت نكنيد انشاء الله تعالى توبه شما قبول مىشود.


  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -