مطالب خواندنی

چگونگی آب کشیدن زمین نجس (مرجع تقلید آیةالله خامنه ای)

بزرگ نمایی کوچک نمایی
سوال باسلام. من در خارج از کشور هستم. کف دستشویی منزل ما نجس شد و بعلت راه رفتن با دمپایی خیس قاعدتاً به جاهای دیگرسرایت کرده. در خارج از کشور هیج دریچه یا سوراخی در زمین دستشویی ها و کف زمین تعبیه نمیکنند که بتوانیم زمین را بشوییم. در حال حاضر ما میخواهیم برای سم پاشی علیه سوسک اقدام کنیم. کسیکه برای این کار به منزل ما میاید یک فرد خارجی است که با کفشهای خودشان در منزل راه میروند و ما اگر بخواهیم حتی به وی بگوییم دمپایی دستشویی را بپوش (که البته به علت دین و فرهنگ متفاوتی که اینها دارند گفتنش برای ما سخت است) به علت اینکه سم پاشی از نوع اسپری کردن است از کف دستشویی (که نجس است) به وی می پاشد و او را نجس میکند و وی وقتی بیرون میاید....... (در اینجاحتی دیده ام تعمیرکارها ابایی از نشستن کف دستشویی و یاتماس با زمین تر آن ندارند).
ایا میتوانم به وی بگویم دمپایی دستشویی را بپوشد و در زمان سم پاشی از منزل خارج شوم تا چیزی را نبینم که از فکر نجس شدن منزل راحت شوم؟ من به نجس پاکی خیلی حساس هستم و گاهی وسواس فکری پیدا میکنم و ذهنم مشغول میشود. لطفا راهنمایی کنید.

مرجع تقلید: حضرت آیت الله العظمی خامنه ای(مدظله)
 
جواب دخترم؛ البته همینطور که الآن شما در جایی زندگی میکنید که در کف زمین محل زندگیتان مثل: حیاط، اطاق، هال، راهروها و... دریچه ای برای خارج شدن آب ندارد در صدر اسلام هم خانه ها همینطور بوده و آب لوله کشی یا شیرآلات نبوده و پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلّم) و مؤمنان آن زمان فقط با آب قلیل خود را شستشو میدادند و با آب قلیل زمین نجس را آب میکشیدند.
به هر حال شما فقط به اندازه توقعی که اسلام از شما دارد تکلیف دارید مثلاً اگر میتوانید به آنها پیشنهاد کنید که دمپایی که شما به آنها واگذار میکنید بپوشند بهتر ولی اگر نگوئید یا اگر گفتید قبول نکنند نگران نباشد و پس از رفتن آنها به روی زمین آب قلیل بریزید و با ابری جمع کنید و این کار را سه مرتبه انجام دهید البته در دفعه سوم لازم و واجب نیست آب را جمع آوری کنید و آن محل پس از سه مرتبه شستن پاک میشود.
به آب دفعه اول و دوم که جمع میکنید غساله میگویند و شما در این صورت به وضیفه عمل کنید.
البته اگر آب لوله کشی شهری داشته باشد اگر با شلنگ یک مرتبه آب بریزید همه جا پاک میشود و جمع کردن آب واجب نیست و البته اگر بخواهید برای خشک کردن زمین آبها را جمع کنید آن آب پاک است.
انشاالله مطلب را توانسته باشد خوب بیان کرده باشم و شما هم خوب متوجه شده باشید. یاحقّ.

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 
پاسخ به احکام شرعی

فید سایت

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز

امیدواری به رحمت خدا

عن ابى ذرالغفارى (رضى اللّه عنه) قال: قال النبى (صلى اللّه عليه و آله‏ و سلّم): قال اللّه تبارك و تعالى:

يابن آدم ما دعوتنى و رجوتنى اغفرلك على ما كان فيك و ان اتيتنى بقرار الارض خطيئة اتيتك بقرارها مغفرة ما لم تشرك بى و ان اخطات حتى بلغ خطاياك عنان السماء ثم استغفرتنى غفرت لك.

اى فرزند آدم هر زمان كه مرا بخوانى و به من اميد داشته باشى تمام آنچه كه بر گردن توست مى‏بخشم و اگر به وسعت زمين همراه با گناه به پيش من آئى، من به وسعت زمين همراه با مغفرت به نزد تو مى‏آيم، مادامى كه شرك نورزى. و اگر مرتكب گناه شوى بنحوى كه گناهت به مرز آسمان برسد سپس استغفار كنى، ترا خواهم بخشيد.کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - فکور رایانه توسعه کویر -