مطالب خواندنی

وظائف حائض

استفتائات غسل حیض (آیت الله العظمی بهجت قدس سره)
وظائف حائض
کراهت همراه داشتن قرآن
سؤال1033. همراه داشتن قرآن داخل غلاف براى حائض چه حکمى دارد؟
پاسخ:  مکروه است.
کراهت رساندن بدن به حاشیه قرآن
سؤال1034. دست زدن حائض به حاشیه قرآن و بین سطر ها چه حکمى دارد؟
پاسخ:  مکروه است.
لمس قرآن برجسته توسط حائض نابینا
سؤال1035. آیا خانم هاى نابینا به هنگام عادت ماهانه مى توانند قرآن بخوانند؟ با توجه به این که قرآن براى آن ها به صورت برجسته نوشته شده و بایستى آن را براى خواندن لمس کنند.
پاسخ:  لمس مزبور جایز نیست و مى توانند حایلى قرار دهند و یا دستکش به دست کنند و یا به همراه گوش دادن به مثل ضبط صوت به تلاوت بپردازند، البته در غیر سوره هایى که آیه سجده دارد و خواندن بیش از هفت آیه براى آنان مکروه است.
مراد از هفت آیه
 سؤال1036. این که زن حائض مى تواند هفت آیه از غیر سوره هاى سجده دار بخواند، آیا مراد از هفت آیه در مجلس واحد یعنى به نحو مستمر است یا به صورت منفصل مراد است؟
پاسخ:  ظاهرا به نحو مستمر مراد است.
منظور از کراهت قرآن خواندن
سؤال1037. براى خانم ها کراهت قرائت سوره هایى که آیه سجده ندارند را از جهت کم بودن ثواب آن دانستید. آیا تحصیل ثواب کم بهتر است یا اصلاً قرائت را ترک کنند؟
پاسخ:  کراهت خواندن قرآن، کراهت عبادتى است نه حقیقى. پس ترک خواندن نه احوط است و نه بهتر. پس خواندن با ثواب کمتر اولویت دارد.
شرکت حایض در مجالس ختم قرآن
سؤال1038. آیا زن حائض مى تواند در مجالس ختم قرآن که معمولاً در ماه مبارک رمضان تشکیل مى شود شرکت کند و قرآن را گوش بدهد با توجه به این که سوره هاى سجده دار را هم مى خوانند و اگر آیه سجده را استماع کرده اند وظیفه چیست؟
پاسخ: استماع قرآن اشکال ندارد و با شنیدن آیه سجده باید سجده کند و طهارت در آن شرط نیست.
تلاوت سهوى آیه سوره ى سجده دار
سؤال1039. آیه سوره ى سجده دار که در دعاى کمیل یا ادعیه دیگر وارد شده، اگر زن حائض ندانسته یا از روى غفلت تلاوت کند، آیا اشکال دارد؟
پاسخ: اشکال ندارد.
سوره سجده در دعاها
سؤال1040. خانمى مى داند که اگر دعاى کمیل یا دعاهاى دیگر را شروع کند وقتى به آیه سوره سجده دار رسید، از روى غفلت آن را قرائت خواهد کرد. آیا جایز است اصل دعا را بخواند؟
پاسخ:  آن موضع را علامت بگذارد که آن را نخواند.
تفحص از آیه هاى سوره سجده دار
سؤال1041. آیا بر خانم ها لازم است که قبل از خواندن دعاهاى وارده از و جود آیه یا آیات سوره هاى سجده دار تفحص کنند ویا آیا لازم است اطلاع کامل از متن سوره مذکور داشته باشند تا به جهل تقصیرى به تلاوت آن ها نپردازند؟
پاسخ:  با ندرت وجود آن در ادعیه، ظاهرا فحص لازم نیست.
قرائت زیارت عاشورا در زمان عادت
سؤال1042. آیا زنان در عادت ماهیانه میتوانند زیارت عاشورا بخوانند؟
پاسخ:  بله مى توانند.
رفتن حائض به حرم مطهر ائمه ـ علیهم السّلام ـ
سؤال1043. آیا رفتن زن حائض به رواق هاى اطراف ضریح مطهر امام رضا ـ علیه السّلام ـ اشکال دارد؟ گرچه قبر را ببیند و به ضریح خیلى نزدیک باشد؟
پاسخ:عبور، حتى از خود حرم مطهر اشکال ندارد، و نشستن در حرم شریف جایز نیست و در رواق خلاف احتیاط است

  نسخه مناسب چاپ | خروجی word | ایمیل | 

 

 
موتور جستجوی سایت

تابلو اعلانات

پیوندها

حدیث روز
پا گذاشتن روی قبر میّت
قال ابوالحسن موسى بن جعفر (علیه السلام): اذا دخلت المقابر فطا القبور، فمن کان مؤمنا استروح الى ذلک و من کان منافقا وجد المه
مرحوم صدوق (ره ) من لایحضره الفقیه - مرحوم مجلسى بحارالأنوار
حضرت موسى بن جعفر (علیه السلام): وقتى به قبرستان داخل مى شوید و روى قبر اموات مى روید، اگر صاحب قبر مؤمن باشد پا گذاشتن روى قبرش موجب آسایش و راحتى اش از گرفتارى خواهد شد، و اگر صاحب قبر منافق باشد، پا گذاشتن روی قبرش موجب عذاب و غم و اندوه بیشترى براىش مى شود.
دروغ از شراب بدتر هست
عَنْ أَبِى جَعْفَرٍ (علیه السلام) قَالَ إِنَّ اللَّهَ عَزَّوَجَلَّ جَعَلَ لِلشَّرِّ أَقْفَالًا وَ جَعَلَ مَفَاتِيحَ تِلْكَ الْأَقْفَالِ الشَّرَابَ وَ الْكَذِبُ شَرٌّ مِنَ الشَّرَابِ
اصول كافى جلد 4
امام صادق (عليه السلام) فرمود: خداى عزوجل براى بدى قفلهائى قرار داده ، و كليدهاى آنها را شراب قرار داده ، و دروغ بدتر از شراب است .
صرفه جويى در مصرف آب
قال رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلّم): فِي الوُضوءِ إسرافٌ و في كُلِّ شَى ءٍ إسرافٌ.
در وضو نيز اسراف هست؛ در هر چيزى اسراف وجود دارد .
قال رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلّم): الوُضوءُ بِمُدِّ و الغُسلُ بِصاعٍ و سَيَأتي أقوامٌ بَعدي يَستَقِلّونَ ذلِكَ فَاُولئكَ عَلى خِلافِ سُنَّتي.
براى وضوء يك مُدّ (750 گرم) و براى غسل يك صاع (3 كيلو) آب بس است. پس از من گروهى مى آيند كه اين مقدار را كافى نمى دانند؛ آنها برخلاف سنّت من هستند .
قال رسول الله (صلي الله عليه و آله و سلّم): سَتَكونَ فِي هذِهِ الاُمَّةِ قَومٌ يَعتَدونَ فِي الطَّهُور.
به زودى در اين امّت گروهى پديد خواهند آمد كه در استفاده از پاك كننده ها زياده روى مى كنند .


اوقات شرعی

کلیه حقوق مادی و معنوی این پورتال محفوظ و متعلق به حجت الاسلام و المسلمین سید محمدحسن بنی هاشمی خمینی میباشد.

طراحی و پیاده سازی: FARTECH/فرتک - پشتیبانی سرور: Drhost.ir